Annons Annons

TFF – Degerfors IF lördagen den 3 november kl. 15.00




Idag är det oerhört mycket som står på spel

Årets sista match för TFF i Superettans seriespel är här. Men vi vill och vi kommer att spela två matcher till i år. Det finns ingenting annat i vår planering än just så.  Det har varit en säsong med mycket stolpe ut för oss. Men någonstans tror jag att detta med stolpe ut eller stolpe in jämnar ut sig och fördelas ganska så rättvist på alla lag. Det lag som slutligen vinner tävlingen gör det för att dom har flest poäng och har förtjänat varje poäng dom spelat ihop.
Den 6 april i år var det premiär på Vångavallen och vi hälsade Ängelholms FF välkomna. Matchen slutade 1-1 och jag vet att alla vi som var där denna dag hoppades och såg någonting helt annat framför oss, än att vi idag sju månader senare skulle spela en sista seriematch mot Degerfors IF med kniven på strupen. Men nu är vi där och vi ska kämpa och slåss i varje duell, vi ska vinna varje kamp om bollen, vi ska känna blodsmak i munnen, vi ska visa att det är en för alla och alla för en som gäller OCH vi ska vinna matchen mot Degerfors IF.
Jag tycker om Karin Boyes bevingade ord “Nog finns det mål och mening i vår färd – men det är vägen, som är mödan värd”. Och vi har haft, dom sportsliga resultaten till trots, en trevlig ”resa” under säsongen tillsammans i föreningen med många gemensamma skratt, trevlig gemenskap och med stor respekt för varandras kunskap oavsett uppdrag i föreningen. Och jag tror att det är just denna respekt och gemenskap som idag kommer att hjälpa våra pågar att plocka fram det bästa hos var och en och detta kommer i sin tur att belöna alla med ett TFF-hjärta, med tre underbara poäng. Sedan väntar nästa pers, två kvalmatcher. Men det tar vi oss an då och med samma inställning som till dagens batalj så vet jag att vi kommer att kunna erbjuda fotboll på elitnivå i Trelleborg även 2013.
Sist men inte minst vill jag framföra mitt och föreningens stora varma tack till alla er som på ett eller annat sätt stöttat oss i vår framfart 2012. Jag hoppas att stödet till oss via sponsorer, medlemmar och publik fortsätter att utvecklas i rätt riktning i takt med att vi fortsätter vår kamp och kämpar för att nå vårt yttersta mål igen, att återigen hitta tillbaka till fotbollens absoluta finrum.
Tack till vår supporterklubb True Blues för ert villkorslösa stöd på hemma- såväl som bortaplan. Ni är vårt hjärta och ni är våra lungor. Vi behöver er nu, vi behöver er sen och vi behöver er alltid.
Idag behöver vi allt stöd ifrån riktigt många trelleborgare på läktaren. Det är mycket som står på spel för så oerhört många idag.
-Killar, jag vet att ni vill, ni kan och ni kommer att besegra Degerfors IF idag. Därför att ni är starkare, har mer vilja, är bättre fotbollsspelare och har en lagmoral som finns att hitta hos få. Tillsamman ska vi sjunga vår segersång i omklädningsrummet efter matchen.
Tack för 2012 till er alla såhär långt, för vi ses ju på Vångavallen en gång till i år.   

Barbro Bengtsson
Marknadschef/Trelleborgs FF
Publicerad:
Torsdag 1 nov, 2012, 10:49
Skribent:
Barbro Bengtsson

Annonser